BADANIA
MAGNETYCZNE PROSZKOWE

Badania magnetyczno-proszkowe – wykrywanie nieciągłości materiału

BADANIA MAGNETYCZNO-PROSZKOWE – KONTROLA JAKOŚCI STALI

Badania magnetyczno-proszkowe służą do wykrywania nieciągłości materiału na jego powierzchni. Jest to metoda bardzo rozpowszechniona i ceniona ze względu na swoją prostotę i skuteczność. Znajdują zastosowanie dla wszystkich materiałów wykazujących własności magnetyczne.

Badania magnetyczno-proszkowe najczęściej są stosowane w badaniach, odlewów spoin i odkuwek. Ich przebieg polega na magnesowaniu obiektu polem magnetycznym, które może być stosowane stale, przemiennie lub impulsowo. Wykorzystanie proszków magnetycznych i przetworników indukcyjnościowych pozwala wykryć rozproszenie magnetyczne świadczące o nieciągłościach materiałowych, takich jak pęknięcia, przyklejenia itp.

Badania magnetyczno-proszkowe mogą być stosowane do sprawdzania stanu stali ferromagnetycznych, czyli wykazujących właściwości magnetyczne. Co istotne, dzięki kontrolowaniu materiałów tą metodą, można uzyskać informację nie tylko o ich powierzchni, ale także o tym, co znajduje się pod nią.

Warto pamiętać, że pomiary będą wiarygodne jedynie wtedy, gdy powierzchnia zostanie dokładnie oczyszczona ze znajdujących się na niej substancji. Dlatego badania magnetyczno-proszkowe należy zlecać specjalistom, którzy nie tylko zadbają o ich profesjonalne przeprowadzenie, ale także o przygotowanie badanego materiału we właściwy sposób.

Badania metodą magnetyczno-proszkową – zastosowanie

Badania magnetyczno-proszkowe to metoda badawcza, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się ją między innymi w przemyśle:

  • lotniczym,
  • petrochemicznym,
  • motoryzacyjnym,
  • energetycznym.

Inne stale, które nie wykazują właściwości magnetycznych, można kontrolować między innymi przy użyciu badań penetracyjnych. Ta metoda sprawdzi skutecznie się w odniesieniu do aluminium i stali nierdzewnej. Kontrola jakości wyrobów ze stali jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala zapobiegać awariom urządzeń mechanicznych i elementów infrastruktury.

Zachęcamy do poznania pełnej oferty firmy Stude, w której oprócz badań struktury materiałów przy użyciu różnych metod, proponujemy usługi spawalnicze oraz wsparcie techniczne ze strony wykwalifikowanego spawalnika.

DLACZEGO MY ?

Dyspozycyjność 24H/7DNI

Kompetentny nadzór

Konkurencyjne ceny

Fachowe doradztwo

Adres

Ul. Szkolna 9, 43-180 Orzesze

E-mail:

biuro@stude.pl