BADANIA
MAGNETYCZNE PROSZKOWE
Badania magnetyczno-proszkowe – wykrywanie nieciągłości materiału
Badania magnetyczno-proszkowe służą do wykrywania nieciągłości materiału na jego powierzchni. Jest to metoda bardzo rozpowszechniona i ceniona ze względu na swoją prostotę i skuteczność. Znajdują zastosowanie dla wszystkich materiałów wykazujących własności magnetyczne.
Badania magnetyczno-proszkowe najczęściej są stosowane w badaniach, odlewów spoin i odkuwek. Ich przebieg polega na magnesowaniu obiektu polem magnetycznym, które może być stosowane stale, przemiennie lub impulsowo. Wykorzystanie proszków magnetycznych i przetworników indukcyjnościowych pozwala wykryć rozproszenie magnetyczne świadczące o nieciągłościach materiałowych, takich jak pęknięcia, przyklejenia itp.
Badania magnetyczno-proszkowe mogą być stosowane do sprawdzania stanu stali ferromagnetycznych, czyli wykazujących właściwości magnetyczne. Co istotne, dzięki kontrolowaniu materiałów tą metodą, można uzyskać informację nie tylko o ich powierzchni, ale także o tym, co znajduje się pod nią.
Warto pamiętać, że pomiary będą wiarygodne jedynie wtedy, gdy powierzchnia zostanie dokładnie oczyszczona ze znajdujących się na niej substancji. Dlatego badania magnetyczno-proszkowe należy zlecać specjalistom, którzy nie tylko zadbają o ich profesjonalne przeprowadzenie, ale także o przygotowanie badanego materiału we właściwy sposób.
Badania metodą magnetyczno-proszkową – zastosowanie
Badania magnetyczno-proszkowe to metoda badawcza, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się ją między innymi w przemyśle:
- lotniczym,
- petrochemicznym,
- motoryzacyjnym,
- energetycznym.
Inne stale, które nie wykazują właściwości magnetycznych, można kontrolować między innymi przy użyciu badań penetracyjnych. Ta metoda sprawdzi skutecznie się w odniesieniu do aluminium i stali nierdzewnej. Kontrola jakości wyrobów ze stali jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala zapobiegać awariom urządzeń mechanicznych i elementów infrastruktury.
Zachęcamy do poznania pełnej oferty firmy Stude, w której oprócz badań struktury materiałów przy użyciu różnych metod, proponujemy usługi spawalnicze oraz wsparcie techniczne ze strony wykwalifikowanego spawalnika.