BADANIA ULTRADŹWIĘKOWE UT

Badania ultradźwiękowe – niezbędne w przemyśle

BADANIA ULTRADŹWIĘKOWE

Badania ultradźwiękowe są jednym z rodzajów nieniszczących metod kontroli parametrów materiału. Pozwalają na otrzymanie informacji o stanie całej objętości badanego obiektu. Metoda ultradźwiękowa jest bardzo rozpowszechniona w przemyśle. Wykorzystuje się ją do badania różnorodnych elementów, takich jak:

  • odlewy,
  • odkuwki,
  • spoiny,
  • różnego rodzaju materiały po obróbce plastycznej (blachy, rury, kęsy, pręty itp.).

Badanie ultradźwiękowe jest przeprowadzane za pomocą defektoskopu ultradźwiękowego, w którym wykorzystuje się różnego rodzaju głowice. Metoda jest używana do wykonywania pomiarów grubości ścianki z dostępem z jednej strony. Badania wykonuje się zarówno w procesie produkcji jak i w trakcie eksploatacji różnorodnych elementów czy konstrukcji.

Takie testy są szczególnie przydatne w branży hutniczej, w której poddaje się im wyroby wykonane z blachy niskowęglowej i stopowej, aluminium oraz innych materiałów. Ultradźwięki znajdują zastosowanie badawcze także w przypadku tworzyw sztucznych, laminatów i kompozytów. Celem badań ultradźwiękowych jest wykrycie nieciągłości wewnętrznych, takich jak pęknięcia, przyklejenia, zawalcowania blach, pustki w odlewach, zakucia w odkuwkach itp., a także określanie właściwości i stanu materiału badanego.

Zalety badań ultradźwiękowych

Przy zastosowaniu badań ultradźwiękowych można ustalić czy w badanych obiektach nie występują nieciągłości płaskie lub przestrzenne. Testy tego typu są bardzo przydatne również w kontroli jakości obiektów walcowanych, odlewanych i kutych. W przypadku złączy spawanych wykryją pęknięcia, przyklejenia, braki przetopów, pęcherze i inne niezgodności spawalnicze.

Badaniom ultradźwiękowym można poddawać nie tylko metale i ich stopy, ale także beton, gumę, szkło, ceramikę i tworzywa sztuczne. Jest to niezwykle skuteczna i wszechstronna metoda badawcza często zamienna z metodą radiograficzną – rentgenami.

Głównymi zaletami tego sposobu kontroli są bardzo wysoka dokładność pomiarów, a także szybkość przeprowadzania badań oraz możliwość uzyskania wyników bezpośrednio po nich. Bardzo istotny jest także całkowity brak wpływu fal na właściwości badanego obiektu. Pozwala to na wszechstronne zastosowanie tej metody badawczej.

Powyższe cechy sprawiają, że badania ultradźwiękowe są chętnie wybieraną metodą określania parametrów materiału na każdym etapie produkcji. Można ją stosować także w odniesieniu do już eksploatowanych obiektów. Dla uzyskania najbardziej precyzyjnych wyników, badania przy użyciu ultradźwięków wzbogaca się czasem również o inne metody – magnetyczno-proszkową lub penetracyjną.

Jeśli chcesz zlecić przeprowadzenie badań ultradźwiękowych, zachęcamy do kontaktu z firmą Stude. Udzielimy wszelkich informacji.

DLACZEGO MY ?

Dyspozycyjność 24H/7DNI

Kompetentny nadzór

Konkurencyjne ceny

Fachowe doradztwo

Adres

Ul. Szkolna 9, 43-180 Orzesze

E-mail:

biuro@stude.pl