BADANIA ULTRADŹWIĘKOWE UT

Badania ultradźwiękowe

Pozwalają na otrzymanie informacji o stanie całej objętości badanego materiału. Metoda ultradźwiękowa jest bardzo rozpowszechniona w przemyśle. Wykorzystuje się ją do badania różnorakich elementów, między innymi takich jak: odlewy, odkuwki, spoiny, różnego rodzaju materiały po obróbce plastycznej (blachy, rury, kęsy, pręty itp.).

Badanie ultradźwiękowe jest przeprowadzane za pomocą defektoskopu ultradźwiękowego wraz z różnego rodzaju głowicami. Metoda jest używana do wykonywania pomiarów grubości ścianki z dostępem z jednej strony. Badania wykonuje się zarówno w procesie produkcji jak i eksploatacji różnorakich elementów czy konstrukcji.

Ich celem jest wykrycie nieciągłości wewnętrznych, takich jak pęknięcia, przyklejenia, zawalcowania blach, pustki w odlewach, zakucia w odkuwkach itp., a także określanie właściwości i stanu materiału badanego.

Przy zastosowaniu badań ultradźwiękowych można ustalić czy w badanych obiektach nie występują nieciągłości płaskie lub przestrzenne. Są bardzo przydatne również w kontroli jakości obiektów walcowanych, odlewanych i kutych. W przypadku złączy spawanych wykryją pęknięcia, przyklejenia, braki przetopów, pęcherze i inne niezgodności spawalnicze.

Badaniom ultradźwiękowym można poddawać nie tylko metale i ich stopy, ale także beton, gumę, szkło, ceramikę i tworzywa sztuczne. Jest to niezwykle skuteczna i wszechstronna metoda badawcza często zamienna z metodą radiograficzną – rentgenami.

DLACZEGO MY ?

Dyspozycyjność 24H/7DNI

Kompetentny nadzór

Konkurencyjne ceny

Fachowe doradztwo

Adres

Ul. Szkolna 9, 43-180 Orzesze

E-mail:

biuro@stude.pl