BADANIA WIZUALNE VT

Badania wizualne VT – podstawa każdej kontroli materiału

BADANIA WIZUALNE VT

Badania wizualne VT to najczęściej stosowana metoda poprzedzająca wszystkie inne techniki, takie jak badania przy użyciu ultradźwięków czy magnetyczno-proszkowe. Przeważnie każde badanie typu nieniszczącego rozpoczyna się od kontroli materiału metodą wizualną, która służy do wykrycia niezgodności kształtu i wymiaru. Po przeprowadzeniu oględzin można wdrożyć inną, bardziej szczegółową metodę, na przykład badanie penetracyjne, które doskonale sprawdza się podczas sprawdzania stanu spoin, spawów, rur, zbiorników i innych obiektów.

Dzięki zastosowaniu metody wizualnej można uzyskać informację dotyczące takich wad, jak:

  • niewłaściwy kształt elementu,
  • niewłaściwy montaż konstrukcji,
  • nieciągłości powierzchni (pęknięcia, podtopienia itp.),
  • uszkodzenia w wyniku eksploatacji (korozja, zmęczenie materiału, nieszczelność).

Jest to zatem pierwszy etap każdego badania, ponieważ pozwala na wykrycie najbardziej wyraźnych nieprawidłowości. Może także pomóc w trafnym doborze kolejnej metody diagnostycznej.

BADANIA METODA WIZUALNĄ VT – NA CZYM POLEGAJĄ?

Podczas badania wizualnego VT kontroler korzysta przede wszystkim z własnego wzroku, czyli oka nieuzbrojonego, jednak w razie potrzeby może wspomagać się dodatkowym sprzętem. Należą do niego: latarka, miara, lupa, spoinomierz, szczelinomierz itp. Do kontroli przestrzeni zamkniętych wykorzystywane są wszelkiego rodzaju endoskopy, wideoskopy oraz peryskopy. W zależności od uzyskanych wyników, w następnych etapach można wykorzystać odpowiednio dobrane działania.

Bardzo istotny jest wybór właściwej metody pomiarów, dlatego jeśli chcesz zlecić badania wizualne VT lub inne prowadzone przy użyciu metod NDT, skorzystaj z usług profesjonalistów. Szeroki zakres takich usług znajdziesz w ofercie firmy Stude. Skontaktuj się z nami, by uzyskać więcej informacji.

DLACZEGO MY ?

Dyspozycyjność 24H/7DNI

Kompetentny nadzór

Konkurencyjne ceny

Fachowe doradztwo

Adres

Ul. Szkolna 9, 43-180 Orzesze

E-mail:

biuro@stude.pl