Badania grubości powłoki lakierniczej przeprowadza się, stosując badania nieniszczące, czyli takie, które pozwalają ocenić stan, grubość i trwałość powłoki bez jej uszkadzania. Materiał zachowuje właściwości eksploatacyjne oraz wytrzymałościowe, a jednocześnie, w trakcie badania wykryte zostać mogą ewentualne nieciągłości w jego strukturze, które w przyszłości mogą powodować niebezpieczne defekty. Badania nieniszczące pozwalają zweryfikować grubość powłoki lakierniczej. Podstawowym badaniem, wykorzystywanym w trakcie pomiaru jest badanie ultradźwiękowe. Sprawdź w naszym wpisie, na czym polega i dlaczego warto wykonywać badania grubości powłoki lakierniczej.
Na czym polega badanie ultradźwiękowe?
Badania ultradźwiękowe przeprowadzane są przez wprowadzenie fal ultradźwiękowych, które są następnie odbijane, rozpraszane oraz uginane przez ewentualne nieciągłości, pojawiające się wewnątrz elementu badanego. Przed przeprowadzaniem badania należy oczyścić powłokę lakierniczą z pozostałości rdzy i odprysków spawalniczych, a następnie nanieść preparat, ułatwiający przechodzenie ultradźwięków z głowicy do materiału. Na specjalnym ekranie defektoskopu ultradźwiękowego widać grubość powłoki i położenie nieciągłości. W urządzeniu wykorzystuje się różnego rodzaju głowice i wykonuje się nim pomiary grubości ścianki z dostępem z jednej strony.
W jakim celu wykonuje się badania grubości powłoki lakierniczej?
Badania grubości powłoki lakierniczej warto wykonać przy zakupie samochodu z rynku wtórnego, aby zweryfikować, czy rzeczywiście auto jest bezwypadkowe. Pomiar grubości lakieru pozwala bowiem sprawdzić, czy samochód przechodził naprawy blacharsko-lakiernicze. Ponadto badanie ultradźwiękowe wykorzystywane jest na szeroką skalę w przemyśle, do badania między innymi odlewów, odkówek, spoiny, blach, rur czy prętów. Równie chętnie z badań ultradźwiękowych korzysta branża hutnicza. Badanie to pozwala bowiem zweryfikować stan wyrobów z blachy niskowęglowej i stopowej oraz z aluminium i wykryć ewentualne pęknięcia, przyklejenia, zawalcowania czy pustki.
Zaletą badania ultradźwiękowego jest bardzo wysoka dokładność pomiarów, szybkość przeprowadzania badań i możliwość natychmiastowego uzyskania wyników. Fale ultradźwiękowe nie mają wpływu na właściwości badanego obiektu.