Jak przebiega badanie na rozwarstwienie blachy?

blacha

Badania nieniszczące są niezwykle przydatne w branży przemysłowej. Ich ogromną zaletą jest fakt, że pozwalają na szczegółowe przeanalizowanie stanu technicznego danego elementu bez jakiegokolwiek naruszania jego struktury. Co więcej, takie badania można wykonać na każdym etapie – od momentu wytworzenia danego elementu, aż po okres eksploatacji.

Badanie nieniszczące na rozwarstwienie blachy

Analiza stanu technicznego blachy, w tym jej potencjalnego rozwarstwienia, odbywa się z wykorzystaniem metody ultradźwiękowej. Jest to jedno z badań nieniszczących NDT, co oznacza, że struktura blachy nie zostaje w żaden sposób naruszona. Co więcej, pozwala ono na szczegółowe przeanalizowanie całej objętości materiału. Chodzi tu zarówno o wady wewnętrzne, jak i powierzchniowe.

Badanie opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które wprowadza się w blachę za pomocą różnego rodzaju głowic. Do całego przedsięwzięcia konieczny jest oczywiście defektoskop ultradźwiękowy. W całym badaniu najważniejsza jest obserwacja wprowadzanych fal, które w przypadku wykrycia wady mogą wykazywać różną prędkość rozchodzenia się.  

Jakie są zalety badania ultradźwiękowego NDT?

Badanie ultradźwiękowe NDT jest nowoczesną metodą wykrywania wad materiału, która nieco wyparła popularne niegdyś badanie radiograficzne. Wynika to z faktu, że ten rodzaj analizy jest znacznie szybszy, a zarazem stosunkowo niedrogi. Ponadto wyróżnia się bardzo dużą dokładnością oraz bezpośrednią dostępnością wyników. Badanie ultradźwiękowe pozwala wykryć wszelkie wady materiału, zarówno te wewnętrzne, jak i powierzchniowe, bez względu na jego długość czy grubość. Należy także zaznaczyć, że fale w żaden sposób nie wpływają na badany obiekt.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wykonaniem badania ultradźwiękowego NDT, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Nasi specjaliści z chęcią udzielą Państwu szczegółowych informacji na temat tej metody.