Jakie są rodzaje badań nieniszczących NDT?

badania nieniszczące

Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed producentami, jest wyeliminowanie wadliwych produktów. Służą do tego badania nieniszczące NDT. Ich głównym celem jest wskazanie nieciągłości materiałowej w różnego rodzaju obiektach. Przebieg badań zależy od wielu czynników i jest dopasowywany indywidualnie za każdym razem. Kontrola jakości to klucz do płynnej i niezakłóconej niczym produkcji i pełnowartościowego towaru.

Sprawdzona jakość to podstawa

Błędy zdarzają   nawet najlepszym. Oczywiste jest, ze podczas pracy produkcyjnej mogą   różnego rodzaju zakłócenia i błędy, które później niestety skutkują produkcją nieprawidłowej jakości produktów między innymi także spawanych. Aby wyeliminować takie zagrożenie, potrzebne jest regularne przeprowadzanie badań nieniszczących NDT. W ten sposób można wyeliminować błędy nawet na wczesnym etapie produkcji. Nie mają one żadnego wpływu na właściwości badanemu elementu, dlatego właśnie określone są jako nieniszczące. Produkty można kontrolować na każdym etapie produkcji, co zagwarantuje najwyższą jakość gotowego produktu. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, nie dopuszczając do wyprodukowania uszkodzonych lub wadliwych produktów

Rodzaje badań nieniszczących NDT

Cały proces kontroli jakości składa się z kilku etapów i jego przebieg uzależniony jest i dopasowany indywidualnie do danego produktu i potrzeb zakładu. Najpierw przeprowadzane jest badanie wizualne. Badany obiekt ocenia się okiem nieuzbrojonym, a następnie uzbrojonym w lupę, miarę, spoinomierz lub nawet endoskop, którego użycie umożliwia dokładne zbadanie nawet zamkniętych przestrzeni.

Następnie dobiera się indywidualnie metodę badania do konkretnego produktu i danego typu materiału, z jakiego wyprodukowany jest element. Może być przeprowadzone badanie metodą ultradźwiękową, magnetyczną, proszkową lub penetracyjną. Całym procesem zajmują się zwykle wykwalifikowani pracownicy, których widza i umiejętności musi być potwierdzona certyfikatami.

Metoda ultradźwiękowa

Jest to jedna z technik badań objętościowych. Za pomocą głowicy ultradźwiękowej wprowadza się fale ultradźwiękowe, które rozchodzą się po całym badanym obiekcie. Obserwuje się zarejestrowane impulsy, które pochodzą od wszelkich nieciągłości materiałowych, a także odbicia od dna elementu lub też na granicach ośrodków różnej prędkości rozchodzenia się fal.

Defektoskopia magnetyczno-proszkowa

Badanie MT przeprowadza się na materiałach ferromagnetycznych. Najczęściej stosuje się je w przemyśle lotniczym motoryzacyjnym, energetycznym oraz petrochemicznym. Badamy tutaj odlewy, odkuwki, wszelkie spawane złącza. Specjalna myjka ultradźwiękowa usuwa wszelkie zabrudzenia, aby badanie było przeprowadzone w prawidłowy sposób, a żadna substancja nie zakłamała wyniku. Wyróżniamy dwie metody tego badania – technika z proszkiem natryskiwanym gruszką i technika biało-czarna. Do badania wykorzystywany jest prąd stały i zmienny, w zależności od potrzeb i materiału.

Metoda penetracyjna

Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych metod badań nieinwazyjnych. Pozwala wykryć nieciągłości otwarte do powierzchni zarówno w materiałach ferromagnetycznych, nieferromagnetycznych, jak i niemetalicznych. Jest to badanie powierzchniowe. Penetrant – ciecz o odpowiednich właściwościach wnika w głąb badanego materiału. Następnie za pomocą wywoływacza wyciąga się penetrant z nieciągłości. Jest to metoda bardzo czasochłonna i wymaga dobrego przygotowania badanych powierzchni. Jeśli badanie przeprowadzi się w technice fluorescencyjnej, jego czułość się zwiększy.

Dlaczego warto przeprowadzać badania nieniszczące NDT?

Przede wszystkim po to, aby zapobiec niepotrzebnej produkcji wadliwych produktów i śledzić cały cykl życia produktu. Pomaga to nie tylko zaoszczędzić środki, które byłyby wydane na nieprawidłowo wyprodukowane produkty, ale też, aby chronić sprzęt wykorzystany do produkcji przed ewentualnymi konsekwencjami wprowadzania wadliwych produktów na kolejne etapy produkcji. Testy są też przeprowadzane w celu kontroli jakości gotowych już elementów.