W jakim celu wykonuje się badania nieniszczące NDT?

badanie ndt

Materiały i struktury muszą być poddawane rozmaitym badaniom, które mają na celu weryfikację ich stanu. Szczególnym ich rodzaje są tzw. badania nieniszczejące NDT (skrót z ang. Non destructive testing).

Czym są badania nieniszczejące NDT?

Badania NDT składają z rozmaitych technik, których celem jest sprawdzenie stanu materiału oraz wykrywania ewentualnych jego wad. Wyróżnia je to, że ich charakter jest całkowicie niedestrukcyjny, dlatego mogą być bez przeszkód stosowane w rozmaitych gałęziach przemysłu, jak energetyczny, metalurgiczny czy stoczniowy. Firma Stude przeprowadza na zlecenie rozmaite badania nieniszczejące NDT. Sprawdzają się świetnie w ocenie stanu zrealizowanych spawów i łączeń w konstrukcjach stalowych, ale także wykryciu błędów czy ubytków w ich strukturach. Jednak wykorzystywane mogą być także w budownictwie, do podobnej oceny materiałów budowlanych. Pozwalają także na ocenę tworzyw sztucznych oraz sprawdzają się przy diagnostyce instalacji obiektu. Zakres możliwości jest więc ogromny.

Rodzaje technik badawczych

Ocena ciągłości struktury zależy od dobranej metody względem danego materiału. Profesjonaliści wykorzystują tę, która w przypadku konkretnego elementu pozwoli uzyskać najlepsze i najbardziej wymierne efekty. Mogą to być m.in. badania radiograficzne RT, które bazują na promieniowaniu gamma. W zależności jak dane łącznie chłonie promienie, taki obraz się uzyskuje. Zastosowanie badań ultradźwiękowych typu TOFD (Time of Flight Diffraction), UT-PA (Phased Array), badania szczelności TT oraz grubości UTT/UTM, bazują na dokładnie tym samym – dźwiękach o odpowiedniej częstotliwości, która przepływają przez materiał i wracają do sondy, która kolejno generuje obraz całej struktury. Oprócz tego wyróżnić można analizy analogowe, cyfrowe, wizualne czy penetracyjne. W zależności od potrzeb stosowane są inne techniki dające obraz tego, w jakim stanie jest struktura np. obiektu przeznaczonego do remontu.